Територіальні органи ДФС
в Одеській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Підробіток для студентів влітку: як оформити трудові відносини правильно

10.06.2019

Із наближенням часу літніх канікул для студентів вишів актуальності набирає питання підробітку як способу набути практичного досвіду або заробити додаткових грошей. Зокрема, на Одещині, регіоні з розвинутою рекреаційною та туристичною галуззю, студентство часто-густо обирає роботу у сферах туризму, громадського харчування, торгівлі, організації дозвілля.

Тому у Головному управлінні ДФС в Одеській області застерігають, щоб  трудові відносини оформлювались належним чином, адже у цьому зацікавлені і роботодавець, який отримує робочу силу на час відпустки основних робітників, і студент, який забезпечує собі соціальні гарантії та оберігає  себе від невиплати чи неповної виплати заробітної платні, отримання невідповідних умов праці тощо.

Право студентів вищих навчальних закладів (внз) на трудову діяльність у позанавчальний час закріплено в п. 3 ч. 1 ст.62 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII.

Отже, здійснення такої діяльності можна оформити за трудовим договором* або за цивільно-правовим договором.**

До початку роботи працівника за укладеним трудовим договором роботодавець має подати до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку його як платника єдиного соціального внеску повідомлення про прийняття такого працівника на роботу.

Заробітна платня, відпускні працівникам, що здійснюють діяльність за трудовим договором, а також виплати, нараховані відповідно до умов такого договору оподатковуються у загальному порядку: єдиним внеском за ставкою 22 відс., податком з доходів фізичних осіб за ставкою 18 відс. військовим збором за ставкою 1,5 відс.

До доходу таких громадян, якщо той не перевищує законодавчо встановлену межу ( п.п.169.4.1 ст.169 Податкового кодексу – 2470 грн.)  може бути застосована податкова соціальна пільга за умови своєчасного подання заяви на її використання.

У разі, якщо роботодавець і працівник оформлюють цивільно-правовий договір на надання послуг (найпоширенішими серед таких договорів є: на виконання робіт (договори підряду)), то повідомлення до органу ДФС про прийняття працівника на роботу не надається і  запис про виконання роботи у трудовій книжці  не робиться.

Сума винагороди (доходу) фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовим договором, оподатковуються єдиним внеском за ставкою 22 відс., податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотки.

І, нарешті, ще про одну перевагу легального працевлаштування для студентів, що навчаються за контрактом.

Відповідно до п.п. 166.3.3 ст. 166 Податкового кодексу такі громадяни  можуть скористатися правом на податкову знижку та повернути частину коштів, сплачених за навчання  у вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладах, у разі, якщо вони або члени їх сімей, що сплачують за навчання, працювали легально та отримували дохід у вигляді заробітної плати.

 

*Трудовий договір відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю — це угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

**Цивільно-правовий договір - це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

За цивільно-правовим договором підрядник на відміну від працівника не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує і виконує свою роботу.

 

Головне управління ДФС в Одеській області